top of page
Search

Vārdam ir spēks: Kāpēc mēs savu materiālu saucam par Biomūri, nevis Kaņepju Betonu

  • Writer: Jānis Nīgals
    Jānis Nīgals
  • Jun 8
  • 3 min read

Updated: Jun 9


Ja ierakstat meklētājā kaņepju betons vai kaņepjbetons, FURE Biostone būvniecības risinājumi neparādās pirmajā vietā. Tas tādēļ, ka mēs paši šo vārdu salikumu lietojam ļoti reti – savu materiālu ar lepnumu saucam par biomūri. Kāpēc tā? Tam ir pamatots iemesls, jo vārdi rada asociācijas, un esam pārliecinājušies, ka kaņepju betons šim dabiskam būvmateriālam īsti neder.


Biomūra struktūru veido kaņepju spaļu un kaļķa saistvielas masa
Biomūra struktūru veido kaņepju spaļu un kaļķa saistvielas masa

Problēma Nr. 1: Vārds betons

Iedomājieties betonu. Kas nāk prātā? Pelēkas, masīvas augstceltnes, robusti tilti, industriālas noliktavas. Betons ir mūsu civilizācijas smagsvars – spēcīgs, nesošs, bet arī auksts, nedzīvs un ar iespaidīgu CO2 pēdu. Tas ir materiāls, kas palīdzēja uzbūvēt moderno pasauli, bet tagad cilvēki meklē veidus, kā mazināt tā radīto ietekmi uz vidi.

Un tagad iedomājieties mūsu materiālu. Tas ir:

  • Oglekli absorbējošs: Savā dzīves ciklā tas piesaista vairāk CO2, nekā rodas tā ražošanā.

  • Elpojošs jeb tvaika caurlaidošs: Tas regulē mitrumu telpās, radot veselīgu un patīkamu iekštelpu vidi.

  • Siltumizolējošs un viegls: Biomūris ir fantastisks siltumizolators, nevis auksts un ar augstu blīvumu kā betonam (ap 10x vieglāks).

  • Nav primāri nesošs: To izmanto kā pildījumu koka karkasa konstrukcijās, nevis kā nesošu celtniecības materiālu, piemēram, kā betonu tiltu balstiem.

Saskatāt pretrunu? Nosaukt šo materiālu par betonu ir kā nosaukt delfīnu par zivi. Jā, abi dzīvo ūdenī, bet ar to līdzība beidzas. Mūsu materiāls – tehniski dēvēts par kaņepju kaļķa biokompozītu – pilda pavisam citas funkcijas. Tas nav smagnējs un auksts; tas ir viegls, silts un veselīgs kā dabiskai ekosistēmai, tā cilvēkiem. Tāpēc vārds betons vienkārši neder. Tas rada nepareizas ekspektācijas un nomelno biomūra patieso būtību. Starp citu, to nevajadzētu jaukt arī ar skaidbetonu, kas jau ir pavisam cits stāsts.


Problēma Nr. 2: Vārds Kaņepe

Vai kas nāk prātā iedomājoties kaņepi? Mēs bieži dzirdam jokus:

Vai mājas sienas varēs uzpīpēt? Vai no rītiem mājā būs jautrāks prāts? Atbildēsim uzreiz – nē, diemžēl (vai par laimi, nē)

Mēs izmantojam industriālās kaņepes spaļus – 4 metru garā auga cietā un porainā koka serde tiek izkaltēta un samalta aptuveni 4 cm garos stiebriņos, kuros nav nekādu apreibinošu vielu. Bet populārā kultūra ir darījusi savu. Vārds "kaņepe" daudziem joprojām asociējas ar ko aizliegtu vai vieglprātīgu, nevis ar nopietnu un izturīgu būvmateriālu.

Vēl viens mīts ir par tā stiprību. Kā gan no auga var uzcelt drošu māju? Būtība slēpjas gatavošanas procesā: kad kaņepes spaļi tiek sajaukti ar otru 100% dabisko sastāvdaļu – kaļķi (kas iegūts no kaļķakmens) – laika gaitā notiek pārkaļķošanās process. Maisījums sacietē un pārvēršas par kaļķakmenim līdzīgu, monolītu, bet elpojošu struktūru. Tas vairs nav augs – tas ir akmens. Tas ir mūris.


Kaņepe + kaļķis = biomūris
Kaņepe + kaļķis = biomūris

Risinājums: Biomūris

Tā nu mēs nonācām pie secinājuma, ka mums ir vajadzīgs savs vārds. Vārds, kas ir patiess un precīzs.

  • BIO – jo tas ir 100% dabisks, veidots no kaņepes auga un kaļķakmens. Tam nav ne grama ķīmijas. Tas ir dzīvs un elpojošs.

  • MŪRIS – jo tas ir ciets, izturīgs un drošs kā akmens mūris, kas kalpos vēl daudzām paaudzēm.


Un vēl, paskatīsiemies uz ķieģeli. Mēs taču to nesaucam par saulē kaltētu māla kluci, kā tas vēsturiski ir tapis, vai apdedzinātu māla gabalu, kāds tas ir savā būtībā. Šim būvmateriālam ir savs nosaukums – ķieģelis. Tāpat uzskatām, ka

biomūrim ir jābūt savam vārdam, kas atspoguļo tā unikālās būvmateriāla īpašības. Angliski tas ir Biostone, jo tas ir ciets kā akmens, kā kaļķakmens.

Mūsu, FURE Biostone, sauklis ir Vienkārši dabisks. Un tieši tāds ir biomūris. Tas ir vienkāršs savā sastāvā, un būvēt no tā ir dabiski un patīkami.

Tāpēc, lai arī kā jūs atradāt šo rakstu – meklējot kaņepju māju, pētot kaņepjbetonu vai mēģinot saprast, kas ir kaņepju kaļķa biokompozīts –, mēs

priecājamies, ka esat šeit. Tagad jūs zināt, kāpēc mēs nebūvējam no kaņepju betona. Mēs būvējam vai siltinām no Biomūra.



Lai uzzinātu vairāk par to, kā jūsu nākamais projekts var tapt no biomūra, sazinieties ar mums!



 
 
 

Comentários


bottom of page